.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
// ви читаєте...

Новини

Як Дмитро Кащук руйнував «Бурштин України». Розслідування

Kashuk-Dmitro1

 

 

Єдине українське підприємство, що видобуває, переробляє та продає бурштин, опинилося під загрозою банкрутства, а весь ресурс «сонячного каменя» ледь не потрапив до рук підприємливих чиновників. Служба безпеки України викрила незаконні схеми, в яких брали участь екс-голова Держгеонадр Кащук та керівники ДП «Бурштин України».

Сьогодні СБУ повідомила про розкриття протиправної схеми, організованої українськими високопосадовцями, з привласненням корисних копалин та навмисним доведенням до банкрутства державного підприємства «Бурштин України».

«У серпні 2014 року колишні посадовці Державної служби геології та надр України, у тому числі її голова Кащук, разом з керівниками державного підприємства уклали завідомо збиткові угоди з підконтрольними їм структурами начебто щодо геологічного вивчення родовища бурштину на території Рівненської області. Встановлено, що під виглядом геологічної розвідки було налагоджено незаконний видобуток дорогоцінного каміння. Кошти від реалізації необлікованого бурштину розподілялися між учасниками протиправної оборудки», – йдеться в повідомленні СБУ.

Лист до прокурора

«Бурштинова лихоманка», що охопила Рівненщину та Житомирщину, де зосереджені основні поклади цього каменя, притягує охочих до наживи з усієї країни. Одні влаштовують паломництво до нелегальних копанок, щоб буквально набити кишені, інші організовують незаконний видобуток у промислових масштабах, заручившись «кришею» у місцевих правоохоронних органів, а хтось мислить більш глобально, націлившись на всю бурштинову галузь України, зосереджену в діяльності одного держпідприємства.

Схема для України не нова – через «грамотні» дії керівництва зробити перспективне державне підприємство збитковим, потім – банкрутом, а потім за копійки викупити всі його потужності та права.

Що, власне і відбувалося на ДП «Бурштин України» у місті Рівному. Окрім заяви СБУ, це підтверджують і слова працівників. Так, нещодавно колектив підприємства написав листа генеральному прокурору України Віктору Шокіну та міністру екології і природних ресурсів Ігорю Шевченку зі скаргою на керівництво, яке доводить підприємство до зубожіння за вказівкою згори.

Кащук і Ко – один за всіх і всі за одного

За словами працівників, усі неприємності почалися майже рік тому, з того моменту, коли тепер уже колишній глава Держгеонадр Дмитро Кащук звільнив керівника «Бурштину» і призначив замість нього спочатку львівського «свободівця» Ореста Жеребецького, а згодом – столичного Андрія Чередніченка, посунувши Жеребецького в перші заступники гендиректора.

Услід за новими керівниками на підприємство потяглися їхні «смотрящі»:  товариш Чередніченка та Кащука Віктор Новіков – нинішній генеральний директор ДП; родич Жеребецького Фединяк…

Змінився з того часу і керівник Держгеонадр – сьогодні його обов’язки виконує Микола Бояркін, який насправді є людиною того ж самого Кащука.

Тобто, попри всі зміни та перестановки, усіма схемами в галузі та на підприємстві досі заправляв Кащук – з допомогою уже названих Бояркіна, Новікова, Чередніченка та Жеребецького.

Як в Україні держпідприємства збитковими стають

Цікаво, що попри збільшення штату керівництва, воно зовсім припинило займатися своїм головним питанням – відведенням земельної ділянки для видобутку. Так, зараз на єдиному родовищі, де здійснюється видобуток, Клесівському, залишився 1 гектар – з того, що було відведено в попередні роки. Що далі? Підприємство не зможе видобувати сировину, вичерпає запаси, відповідно, переробляти й реалізовувати буде нічого. Тобто підприємство повністю зупиниться.

Однією лише такою бездіяльністю керівництво вбиває одразу кілька зайців. Окрім того, що це наближає кінцеву мету – знищення підприємства, – зменшення площі під легальний «державний» видобуток дає можливість пустити більше площ під видобуток нелегальний. Більше того, за словами працівників, вони постійно спостерігали, як нелегальне видобувне устаткування працювало за кілька десятків метрів від устаткування держпідприємства.

Що ж до запасів, то підприємливе керівництво і на них має свої плани: як кажуть працівники, з видобутого за минулий рік бурштину постійно вибирають кращі камені, замінюючи їх на дрібноту, що здешевлює матеріал в десятки разів. А вибране продають сотнями кілограмів за «відкат» у 10-20%.

До цього всього можна додати ще такі «дрібниці», як додаткові сотні тисяч гривень, які з’їдає щомісяця роздутий штат, постійні витрати на переїзди «немісцевих» керівників тощо.

Козирна карта Кащука – Бережанка

У 2012 році ДП «Бурштин України» отримало спецдозвіл на геологорозвідку земельної ділянки родовища бурштину в межах села Бережанка Володимирецького району Рівненської області, загальною площею 1653 га.

У 2014 році фінансувати цю розвідку мали Держгеонадра. Однак коштів на це – 1 мільйон гривень – раптом не знайшлося. Тому для здійснення геологорозвідки Кащук залучив дві компанії: ТОВ «Чабель Гранд Кар’єр» і ТОВ «Гранд Ресурс Полісся», які контролюються фірмами, близькими – от збіг! – до самого Кащука.

Це підтверджують угоди названих компаній із ДП «Бурштин України» (угоди на геологорозвідку №22,23 від 19.08.2014 на Бережанській ділянці Володимирецького району Рівненської області).

Далі – найцікавіше. Фірми, контрольовані Кащуком і ним же найняті для геологорозвідки, під виглядом розвідки здійснювали незаконний видобуток бурштину водними помпами, а результати цього видобутку ніде не фіксували.

А головне – з тих самих угод видно, що ці дві фірми фіксували всі свої фінансово-виробничі витрати, завищуючи їх понад усіляку міру. І після завершення геологорозвідки в 2016 році готувалися виставити уже й без того розграбованому «Бурштину України» такі космічні рахунки, які не лише зробили би банкрутом держпідприємство, а й повісили би чимало боргів на державу.

За словами працівників, старе-нове керівництво ДП «Бурштин України» майже відкрито провертало ці глобальні оборудки та не приховувало, що діє під «кришею» Дежгеонадр, більше того – заявляло про високу підтримку в Мінекології та Генпрокуратурі. За таких обставин банкрутство ДП «Бурштин України» та перехід усієї галузі у приватні руки мали стати питанням найближчого часу.

Кащук шикарно відпочивав за кордоном на кошти, вкрадені в України

Кащук шикарно відпочивав за кордоном на кошти, вкрадені в України

Однак завершити розпочате шахраям не вдалося. Як стало відомо сьогодні,  Служба безпеки України відкрила щодо них кримінальне провадження за ст. 364 Кримінального кодексу України, наразі триває слідство. «Нами наразі розслідується провадження. Шахраї дійшли до наших надр, до нашої землі. Мова йде про державну службу геодезії та надр України, а також про ДП «Бурштин України»… Ми дуже жорстко відреагували на це, зареєстрували провадження і проводимо активні слідчі дії», – заявив керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк на екстреному брифінгу, пообіцявши довести розслідування до кінця та покарати винних у знищенні бурштинової галузі України.

Валерій Трофілов, Національне бюро розслідувань України

ЦЕ ЦІКАВО

  • Верховний суд остаточно затвердив вбивці журналіста Гонгадзе довічне ув'язнення
  • Зеленського за ґрати, — на Банковій протестують через ув'язнення Стерненка. Відео
  • Как герой россии Моторола расстреливал дома в Донецке из гранатомета. Запрещенное Роскомнадзором видео
  • Чекісти у 1921 році вбили Маестро Різдва Миколу Леонтовича, щоб світ не почув українські колядки
  • Аваковщина. Студентки з університету внутрішніх справ танцюють «блатняк» рашистської групи «Воровайки» — «Наколочки». Фото. Відео
  • Зелені гниди хочуть запровадити обов'язковий техогляд в Україні для всіх видів транспорту
  • Посольство США закликає режим Зеленського до швидкого розслідування спалення машини журналістів з Радіо Свобода
  • Соинвестора Sky Mall Хиллара Тедера обвинили в коррупции. Расследование
  • Светлана Хакала. Как мошенничают с покупкой недвижимости в Албании. Расследование. Видео
  • Слуги народу роблять «тендерну палату». Продавців та орендодавців нерухомості хочуть змусити “башляти” мутним брокерам екс-регіонала Яценка
  • Обговорення

    Нажаль, коментарі закрито.

    К сожалению, комментарии закрыты.

    квартиры от хозяев
    Close
    Додавайтесь у соц.мережах
    Не пропустіть наші свіжі новини
    БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов